По-слаб отстрел отчита Ловно-рибарското дружество в Троян

Дата: 2021-02-15 06:23:45

  „Цифрите от изминалия сезон в сравнение с предходни години са по-слаби, и то главно в отстрела на едрия дивеч, основно на дивата свиня. През 2020 г. са отстреляни 153 диви свине, а за целия ловен сезон - 161. Цифрите са красноречиви. Цялото сдружение има отстрел колкото една дружинка през минали години”, каза инж. Сашо Василков, специалист по лова в Ловно-рибарско дружество – Троян.

  Ловният надзирател Събчо Вълков обясни, че ловът вече е труден и тежък. Рядко се виждат животни за отстрел. През ловния сезон не са установени положителни проби на Африканска чума по свинете от отсреляни диви свине. Въпреки това са на мнение, че животните усещат болестта и се изтеглят в други райони. Африканската чума си каза своето, животните намаляха, каза Вълков.

  Дивата свиня е много интелигентно животно и усеща къде има проблеми и мигрира, обясни Цветан Петров, председател на Ловно-рибарската дружинка във Велчево. Той  поясни, че през месеците април, май и докъм средата на юни м.г. всичко в планината е било стабилно, но при настъпване на летния сезон (юли и август) започнали да се намират умрели животни, заболели от африканската чума. И дивечът постепенно изчезнал. Причината за тези негови разсъждения са отчетите на ловно-рибарските дружества в Южна България, които тази година имат завиден отстрел на диви свине, за разлика от други години, тоест дивата свиня е преминала в други ловни полета.

  Въпреки тежките условия  и пандемията, ловците продължават да се грижат за фауната в Троянския балкан. Само на едно от чакалата (съоръжение, направено за наблюдаване на животните) ловецът Христо Христов е изброил 38 благородни елена, от които 13 са били с рога. Това означава, че грижата за животните е много добра.

  В този район на Балкана има много добра популация на сърна и благороден елен.  Подхранването става с  концентриран фураж, а на определените места (солища) се слага каменна сол, необходима за обитателите  на гората. Също така животните се хранят със сено и листников фураж, които се поставят в определени хранилки и животните там получават своята дажба. През 2020 г. за подхранване на дивеча от Ловно-рибарското дружество в Троян са изразходвали повече 76 тона концентриран фураж, още толкова е количеството, дарено на ловните дружини, както и над 29 тона сол. Изразходените средствата за грижа на животните и опазване на природата са повече от 32 хил. лв.

  Отделно е зарибен язовир "Ледево" с 5000 бр. бяла риба, а в горните течения на реките Бели и Черни Осъм са разселени 1700 бр. балканска пъстърва.

  В ловните дружини в Борима, Врабево, Дебнево, Трапето и Калейца са разселени 350 фазана. „Традицията си е традиция, момчетата се надяват рано или късно, че популацията на дивата свиня ще се възстанови. С чумата няма как да се преборят. Това си е природата. Болестта ще мине, ще си вземе своето, ние ще продължим след нея, ние не можем да се месим”, коментира Събчо Вълков. А Цветан Петров каза: „Просто ще правим това, което трябва, за да запазим в бъдеще природата и да възстановим популацията”.

  Въпреки Африканската чума по свинете, отстрелът е показател за грижите, полагани от ловците за правилното стопанисване на дивеча. По време на индивидуален и групов лов през 2020 г. са отстреляни 14 благородни елена, 91 сърни, 161 диви свине, 2238 пъдпъдъка, 670 гривяка и 12 зеленоглави патици.

  От троянското сдружение отчитат преизпълнение на отстрела на хищници: при чакала – 192%, при лисицата – 126%. Което в числа е 530 чакала, 208 лисици, както и 44 скитащи кучета, 37 язовеца, 13 белки и един вълк. С най-точен мерник при хищниците са Иван Пешаков и Марин Стратев от дружинката във Врабево и Валентин Костов от Добродан.

Aвтор: Редакция "Ловеч Прес"