Кметът Петков на празника на Ловеч: Да обичаме и славим града си!
Дата: 2024-05-20 12:00:00
„Един град - това не са улиците, тротоарите, къщите, не са просто училищата, читалищата, театърът, предприятията... Един град - това са хората. Ловеч са ловчалии“, каза на празника на града кметът Страцимир Петков. Той допълни, че значимостта на Ловеч идва от това, че той е „част от битността, спомените, плановете, кръгозора на ловчалии - тези, които са живели тук, тези, които живеят днес, и тези, които ще живеят утре“. „Ловеч е звездният триумф на България и героят Георги Иванов. Ловеч са храмовете и съхранената вяра. Ловеч е изкуството, което покорява света, запазените и развиващи се културни традиции, популяризиращи моженето на ловчалии. Ловеч е спортната слава. Бизнесът и неговият успех. Европейският поглед към бъдещето“, каза още Петков. Кметът призова да обичаме и славим града си. Той откри празника и издигна знамето на Ловеч.
Преди това се състоя военен ритуал, проведен от почетен караул от военните формирования в Ловеч. В тържествената церемония участваха още смесеният хор „Панайот Пипков“ при Ловчанското читалище „Наука – 1870 г.“ и Общинският духов оркестър. Празничен поздрав поднесоха деца и младежи от Клуба по спортни танци „Зорая“.
По-рано сутринта в катедралния храм „Св. св. Кирил и Методий“ Ловчанският митрополит Гавриил отслужи божествена света литургия и молебен за благоденствие.
„Традицията в България е била името на града да се дава от това на катедралния храм. В Ловеч поради голямата любов и уважение към светите братя първо имаше празник, посветен на тях, а след това изградихме катедрален храм. Те са били светии не защото са създали това дело, а са го създали, защото са били светии, с Божията помощ и благодат“, каза владиката.
Празничният ден завърши с концерти на Горан Стоянов Трио и Дара Екимова, както и празнична заря.
11 май се чества като Ден на Ловеч от 1993 г. с решение на общинския съвет. На този ден православната църква почита светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий, покровители на Ловеч. На същата дата през 1901 г. точно в Ловеч за първи път прозвучава за възхвала на делото на светите първоучители песента „Върви, народе възродени“, обявена днес за химн на българската просвета и култура.
Aвтор: Редакция "Ловеч Прес"